Scenicznym prologiem – na poły współczesnym, na poły kostiumowym, przedstawieniem „Kobiety Chopina”, w wykonaniu szkolnego „Teatru Kreska”, społeczność Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie rozpoczęła świętowanie Dnia Patrona. Postać wielkiego mistrza i kompozytora - Fryderyka Chopina - dumnie i z godnością, towarzyszy szkole na co dzień, żyjąc niepospolitym i niezaplanowanym wydarzeniem z życia artysty – jego wizytą w pierwszych dniach września 1829 roku w Pałacu Bronikowskich.

6 marca 2024 r. „żychlińskie progi” swoją obecnością zaszczycili wyjątkowi goście, serdecznie witani przez Panią Dyrektor Annę Matczak-Gaj. Wśród przybyłych znaleźli się, między innymi, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Nadleśnictwa Konin, radni powiatowi, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół średnich i wyższych, placówek edukacyjnych z Konina i powiatu oraz współtwórcy naszych sukcesów.

W scenografię uroczystości wkomponowały się portrety kobiet Chopina, które odcisnęły na życiu twórcy najsilniejsze piętno. To właśnie one – Konstancja Gładkowska, Maria Wodzińska, Solange i Georg Sand, zostały poddane „artystycznej obróbce” przez grupę miłośników sztuki teatralnej.

W części oficjalnej odbyła się ceremonia wręczenia listów gratulacyjnych i statuetek Przyjaciołom Szkoły oraz nagród uczniom za wzorową postawę, pracę społeczną, szczególną działalność na rzecz szkoły oraz jej godne reprezentowanie. Nasi uczniowie współtworzą szkolną rzeczywistość, są miłośnikami literatury i teatru, pasjonatami historii, znawcami przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i języków obcych, osiągają sukcesy na niwie zawodowej, mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami na olimpiadach oraz w przedmiotowych konkursach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych, promują również dobre imię szkoły, zdobywając laury na niwie sportowej.

W tym dniu szczególnym nie zabrakło również uczty dla ducha – fajerwerków i muzycznych uniesień w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem Pań - Moniki Niespodziańskiej, Edyty Widelskiej-Strzelińskiej i Katarzyny Broj. Zaszczyt prowadzenia uroczystości przypadł w udziale uczniom klasy drugiej – Julii Jędro i Wojciechowi Kałużnemu oraz Panu Piotrowi Rosiakowi – nauczycielowi i opiekunowi samorządu uczniowskiego.

Przedstawienie przygotowały Panie: Anetta Janc, Ewa Matyba, Urszula Jędrzejewska-Kamińska. Gościnnie z „Teatrem Kreska” wystąpiły – Pani Magdalena Baranek i Pani Agnieszka Mirecka-Katulska. Trudu przygotowania scenariuszy części oficjalnej podjęła się Pani Aleksandra Gołdych. Zachwycające swym urokiem dekoracje były udziałem Pani Ewy Wilczewskiej i Pani Wiktorii Chojnackiej,  organizację uroczystości wspierała także Pani Izabella Jasińska. Zaszczytna funkcja opiekuna pocztu sztandarowego przypadła Pani Katarzynie Grzelakowskiej, natomiast o podniebienia przybyłych na uroczystość zadbali uczniowie i nauczyciele katedry gastronomicznej. Oprawę fotograficzną uroczystej gali zapewnił Pan Andrzej Midor.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Dyrektor Annie Matczak-Gaj za okazaną życzliwość podczas realizacji tego przedsięwzięcia i urzekające słowa przemówień kierowane w stronę zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi. Serdeczne podziękowania za  współpracę należą się również Paniom Wicedyrektor – Annie Walkowiak i Joannie Sobczak.