W pierwszych dniach września 1829 roku odbyło się w Żychlinie huczne weselisko. Bohaterem tego wydarzenia była Melania Bronikowska, która dnia 2 września 1829 roku poślubiła Wiktora Adama Kurnatowskiego. Na weselu gościł, zaproszony przez Helbicha z Kalisza, Fryderyk Chopin, który w liście do Tytusa Wojciechowskiego pisał: „A ja wracając byłem na weselu panny Bronikowskiej Melasi: śliczne dziecko, poszła za Kurnatowskiego. Często się Ciebie wspominało, kazała ci się kłaniać”.Pobyt wybitnego kompozytora w Żychlinie uwieczniony został tablicą pamiątkową, która znajduje się na budynku pałacu Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń corocznie organizowana jest uroczystość upamiętniająca rocznicę śmierci Fryderyka Chopina i jego pobytu w Żychlinie (17 października). Uroczystość tę uświetniają zawsze koncerty w kościele parafii ewangelicko-reformowanej, wystawy i konkursy. Pierwsza uroczystość odbyła się, z inicjatywy ówczesnego dyrektora ZSE-U Henryka Janaska, 2 września 1999 roku. Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz zaproszeni goście odsłonili wtedy pamiątkową tablicę poświęconą Chopinowi (projektu Giotto Dimitrowa) i obejrzeli wystawę „RODEM WARSZAWIANIN, SERCEM POLAK A TALENTEM ŚWIATA OBYWATEL”.
17 października 2000 roku, w rocznicę śmierci muzyka, miłośnicy jego twórczości spotkali się ponownie w Żychlinie na koncercie i wystawie „CHOPINOWSKIE AKORDY JESIENI”.
17 października 2001 roku zaproszeni goście wysłuchali uroczystego koncertu w wykonaniu Adama Zoka, młodego pianisty konińskiego. Uroczystość wzbogacona została o spektakl poetycki przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych i konkurs skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych pt. „Portret Chopina”. Właśnie podczas obchodów 172 rocznicy pobytu Chopina w Żychlinie powołano Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Przewodniczącym Koła został Ryszard Sławiński.
Z okazji 153 rocznicy śmierci wielkiego kompozytora, 5 listopada 2002 roku, gościliśmy prof. Piotra Palecznego, laureata międzynarodowych konkursów pianistycznych. Profesor wykonał najpiękniejsze utwory wielkiego polskiego kompozytora. Po recitalu złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową
Z inicjatywy ówczesnego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie ( Andrzeja Wójcińskiego) w 2002 roku powołany został do życia Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, w którym udział biorą młodzi ale uznani pianiści. Ostatni, finałowy wieczór ” Chopin w blasku świec” odbywa się zawsze w naszej szkole ( w sali balowej Pałacu Bronikowskich).
17 października 2003 roku w nasze progi zagościła Lidia Grychtołówna, profesor Uniwersytetu im. Gutenberga w Moguncji oraz członek komisji Konkursu Chopinowskiego. Koncert znanej pianistki uświetnił konińskie obchody 154. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Pianistka zagrała w Konińskim Domu Kultury oraz w Kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie, by przypomnieć, że z historią tej miejscowości związane jest także życie i twórczość wielkiego Polaka. Pani Profesor złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt Chopina w tej miejscowości, która znajduje się na murach Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Jak co roku, nasi uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości poczęstunek w formie bankietu .
Uroczystość 15 października 2004 r., w 155 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, uświetnił mini recitalem fortepianowym w Kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej Żychlinie prof. Kazimierz Gierżod. Tradycyjnie nasi uczniowie złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku pałacu-siedziby ZSE-U. Goście obejrzeli wystawę „Nasz wkład w tworzenie żychlińskiego epizodu legendy chopinowskiej” , obejrzeli prezentację przygotowaną przez uczniów i zostali przez nich ugoszczeni podczas bankietu. 16 października w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie odbył się wernisaż wystaw poplenerowych INSPIRACJE CHOPINOWSKIE – RZEŹBA W DREWNIE oraz recital fortepianowy Patryka Koralewskiego ucznia Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie. Była to dla nas szczególna chwila, gdyż dowiedzieliśmy się, że władze powiatu konińskiego zatwierdziły propozycję nadania naszej szkole imienia Fryderyka Chopina. Uroczystości związane z nadaniem patrona odbędą się prawdopodobnie 1 marca – w dniu urodzin kompozytora.
Wspólnie z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, Szkołą Muzyczną i Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie zorganizował Ogólnopolski Festiwal „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który odbył się 19 i 20 listopada 2004 r. W skład komisji artystycznej Festiwalu wchodzili : prof. Kazimierz Gierżod ( Dziekan Wydziału Fortepianu i Organów Akademii Muzycznej w Warszawie), prof. Andrzej Tatarski ( Kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu), mgr Andrzej Wójciński ( Dyrektor Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie). W naszej szkole gościliśmy wielbicieli talentu kompozytora i laureatów festiwalu podczas „Wieczoru przy świecach z muzyką Chopina”. W czasie trwania tego przemiłego spotkania, przepełnionego muzyką Chopina, ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Główną nagrodę zdobyła Katarzyna Wasiak z Zielonej Góry. Wyróżnienia otrzymali: Patryk Koralewski z Konina, Michał Krzyworuczko z Katowic i Dobrohna Krówka z Krakowa.
1 marca 2005 roku przeżyliśmy wspólnie przepiękną uroczystość nadania naszej szkole imienia Fryderyka Chopina i wręczenia sztandaru. W nasze progi zawitało z gratulacjami wielu wspaniałych gości, obejrzeliśmy spektakl okolicznościowy w wykonaniu „Kreski”, uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar a po części oficjalnej przyjęliśmy wszystkich przy stole bankietowym przygotowanym przez naszych uczniów. Uroczystość była bardzo wzruszająca, życzenia sukcesów, osiągnięć i wszelkiej pomyślności dla naszej społeczności szkolnej, bardzo gorące i szczere. Życzenia otrzymaliśmy m.in. od : Senatora RP Elżbiety Streker-Dembińskiej, Członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Ryszarda Sławińskiego, Posła na Sejm RP – Ireneusza Niewiarowskiego, Dyrektorów innych szkół, Zarządu Okręgu ZNP w Koninie, Rady Powiatu Konińskiego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Komendanta Miejskiego Policji, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej itd., itd.
16 września 2005 roku w 176. rocznicę pobytu Chopina w Żychlinie uczniowie i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod upamiętniającą ten fakt tablicą na budynku naszej szkoły. W tutejszym Kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej dała swój pierwszy koniński recital pani prof. Bronisława Kawalla . Pani prof. wystąpiła również przed publicznością konińską w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie.
Wybitna interpretatorka muzyki Chopina podzieliła się swoją wiedzą podczas kursu mistrzowskiego dla młodych muzyków. W Centrum Kultury i Sztuki w Koninie podsumowano letni plener malarski „Inspiracje Chopinowskie”, organizowany przez CKiS oraz Zespół Szkół Ekonomniczno-Usługowych w Żychlinie. Otwarto wystawę 37 malarzy, dla których inspiracją były miejsca związane z pobytem Chopina. Dni Chopinowskie zakończyły się koncertem utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie : Gabrieli Glapskiej i Patryka Koralewskiego oraz zbiorowym wyjazdem do Antonina na Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.
W sierpniu 2006 r. odbył się w Żychlinie sześciodniowy plener malarski pod hasłem „Inspiracje Chopinowskie”. Kilkudniowy plener przyciągnął artystów-amatorów z całej Polski. Uczestnicy chwalili sobie żychlińskie krajobrazy i inspiracje wypływające z muzyki Chopina. 17 października 2006 roku obchody 177 rocznicy pobytu Fryderyka Chopina w Żychlinie zaszczyciła pianistka japońska Rinko Kobayashi, która w wieku pięciu lat, jako „cudowne dziecko”, występowała regularnie w radiu i telewizji. Swój pierwszy sukces odniosła, wygrywając konkurs laureatów rozgłośni NHK-Mainichi Music Competitions w roku 1973 i w Konkursie Chopinowskim, uzyskując dyplom i nagrodę specjalną. Od tej chwili rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera. Artystka dawała recitale i grywała z orkiestrami w wielu krajach świata. Od 1987 r. przez wiele lat była solistką Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia i Telewizji.Pianistka każdego roku odbywa regularne tournée po Polsce, a także koncertuje w rodzinnej Japonii oraz na wielu renomowanych festiwalach muzycznych. W 1988 r. Rinko Kobayashi została odznaczona przez Ministra Kultury i Sztuki medalem „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”, m.in. za jej wkład w popularyzację muzyki Chopina na świecie. Tradycyjnie odbył się koncert tej wybitnej artystki w Kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie a uczniowie naszej szkoły złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową. Uczestniczyliśmy też w wernisażu wystawy poplenerowej „Inspiracje Chopinowskie 2006” w Domu Kultury „Oskard” oraz recitalu fortepianowym Rinko Kobayashi w DK”Oskard” w Koninie.
17-18 listopada 2006 r. odbył się III Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny –„ Chopinowskie Interpretacje Młodych” Konin-Żychlin 2006. Podczas festiwalu zobaczyliśmy prezentacje młodych pianistów, wystąpili m.in. : Marcin Koziak, Dobrochna Krówka, Paweł Motyczyński, Karolina Nadolska. Uczestniczyliśmy w recitalu – prof. Katarzyny Popowej-Zydroń ( nauczycielki Rafała Blechacza). Ogłoszenie wyników festiwalu i koncert laureatów „Chopin w blasku świec” odbył się w Pałacu Bronikowskich, czyli w naszej szkole. Finaliści festiwalu zapewnili nam wspaniałą strawę duchową, my oprawę scenograficzną i „coś dla ciała”.
W dniach 6-11 sierpnia 2007 r. odbył się piąty, jubileuszowy plener malarski „Inspiracje Chopinowskie”. W plenerze uczestniczyło 23 twórców z Wielkopolski i Ziemi Kujawskiej. Gośćmi specjalnymi pleneru byli studenci i profesor malarstwa Nikołaj Jenin, ze szkoły artystycznej w Briańsku. Powstało wiele ciekawych prac : impresje nt. pejzażu żychlińskiego, portrety samego mistrza, Fryderyka Chopina oraz ciekawe ujęcia architektury konińskiej.
17 października 2007 roku w kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie wystąpił z recitalem fortepianowym Dawid Nowaczyk – student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie i Państwowego Liceum Muzycznego w Poznaniu. Zgodnie z tradycją złożono również wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową upamiętniającą pobyt Chopina w Żychlinie. Po części oficjalnej goście obejrzeli wystawę pt.”…nadszedł wspomnień czas”, wpisali się do księgi pamiątkowej i poczęstowani zostali ” żychlińskim pączkiem”
7 i 8 grudnia 2007 roku w Koninie i Żychlinie odbył się IV Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie interpretacje młodych”. Wystartowało w nim pięcioro młodych pianistów: Kinga Mikołajczak – uczennica Państwowego Liceum Muzycznego w Poznaniu, Daria Żurawlowa – studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Krzysztof Trzaskowski – student Akademii Muzycznej w Warszawie, Jarosław Kaliski – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Łukasz Trepczyński – student Akademii Muzycznej w Katowicach.Organizatorzy Festiwalu – Towarzystwo im. Fryderyka Chopina koło w Żychlinie k/Konina – do udziału w nim zaprosili znakomitą pianistkę – prof. Ewę Pobłocą. W naszym Zespole, na zakończenie Festiwalu, odbył się koncert zatytułowany „Chopin w blasku świec”. Formuła tegorocznego Festiwalu miała formę przeglądu talentów. Główną nagrodę przyznała publiczność. Grand Prix zdobył Jarosław Kaliski z Konina. W naszym Zespole, na zakończenie Festiwalu, odbył się koncert zatytułowany „Chopin w blasku świec”. [szczegółowe informacje]
W dniach 28 lipca-3 sierpnia 2008 r. odbył się szósty plener malarski „Inspiracje Chopinowskie”. podczas pleneru powstały bardzo interesujące impresje na temat pejzażu żychlińskiego, portrety samego mistrza F.Chopina i ciekawe ujęcia starówki kleczewskiej. W plenerze uczestniczyło 21 twórców z Wielkopolski, Mazowsza i Kujaw. Artyści malowali w Żychlinie oraz w Kleczewie.
Plon pleneru zaprezentowany został 17.10.2008 r. na kolejnej wystawie poplenerowej, której towarzyszył recital fortepianowy w wykonaniu 12-letniej Aleksandry Hortensji Dąbek – uczennicy VI klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach, laureatki wielu konkursów i festiwali pianistycznych. Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą i poczęstowani zostali „żychlińskim pączkiem”.
21-22 listopada 2008 r. odbył się V Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Uroczystość zainaugurował swoim recitalem Krzysztof Jabłoński. Wysłuchano wykładu Marka Dyżewskiego ” O grze na miarę muzyki Chopina”. W tym roku nie przyznano Grand Prix – jury przyznało za to dwie pierwsze nagrody. Z sześciu wirtuozów, najlepiej oceniono Michała Kozłowskiego oraz Grzegorza Niemczuka. Uroczystość rozdania nagród zorganizowana została w pałacu Bronikowskich ( czyli w budynku naszej szkoły). Ryszard Sławiński, prezes Konińskiego Koła Towarzystwa Chopinowskiego, powiedział, że zamierzeniem Koła jest postawienie przed pałacem popiersia Fryderyka Chopina.
16 października 2009 roku w kościele Parafii Ewangelicko- Reformowanej w Żychlinie odbył się recital fortepianowy Piotra Szychowskiego. W programie koncertu usłyszeliśmy m.in. : Nokturn cis-moll op. pośm., Mazurek cis-moll op. 63, Walc cis-moll op. 64, Nokturn c-moll op.48, Etiudę F-dur op. 10 i inne utwory Fryderyka Chopina. Po koncercie złożono kwiaty przy tablicy pamiątkowej kompozytora. Następnie wszyscy udali się do Pałacu Bronikowskich na tradycyjne żychlińskie pączki.
„Chopin podstrzechy? Dlaczego nie? Ale jak?” Tak zatytułowane było seminarium, na które 19 listopada 2009 r. przyjechało do naszej szkoły ponad 50 osób z całej Polski. Uczestnicy seminarium dyskutowali nad sposobami kultywowania twórczości Fryderyka Chopina w przyszłości.
W seminarium uczestniczyli przedstwiciele kół chopinowskich oraz nauczyciele szkół noszacych imię Fryderyka Chopina. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina reprezentował Marcin Wąsoski a Komitet Obchodów „Chopin 2010” Aleksandra Klaudzińska. W nasze progi zawitał również po raz kolejny prof. Kazimierz Gierżod – prezes Towarzystwa F. Chopina, który wygłosił interesujący wykład o wojennych losach serca naszego Patrona. Goście seminarium dokonali, wraz z p. dyr. Anną Matczak-Gaj, uroczystego otwarcia oddanej po remoncie sali balowej w naszym pałacu. Dzięki sfinansowaniu przez powiat koniński i Urząd Marszałkowski gruntownego remontu sala zmieniła swoje oblicze. W sobotę tradycyjnie odbył się w tej sali wieczór „Chopin w blasku świec”. Ogłoszono wtedy wyniki VI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego ” Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który odbywał się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Grand Prix otrzymała Joanna Różewska – studentka III roku Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie.
W piątek, 26 lutego 2010 r., obchodziliśmy Dzień Patrona. Ze względu na jubileuszowy Rok Chopinowski 2010, uroczystość miała szczególny wyraz. O godz.9.30 uczestniczyliśmy w Mszy w kościele parafialnym p.w. NMP z Guadelupe i św. Jana Diego w Żychlinie, która była odprawiona w intencji pracowników, emerytów, nauczycieli i uczniów ZSEU;
O 11.00 odbyła się gala w kompleksie sportowo-dydaktycznym, podczas której oprócz części artystycznej uczniów ZSE-U, usłyszeliśmy recital Patryka Koralewskiego, studenta Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, który wykonał: poloneza fis-moll op. 44, etiudę cis-moll op. 25 nr 7, etiudę gis-moll op. 25 nr 6, scherzo h-moll op.20. Podczas gali zostały uhonorowane osoby, które mają znaczący wkład w kultywowanie tradycji chopinowskiej w Żychlinie ( Jerzy Adamczyk, Jolanta Grzemska, Teresa Betlejewska-Muzykiewicz, Jolanta Knapkiewicz, Jadwiga Kujawińska, Ryszard Sławiński, Elżbieta Sell, Żanetta Śledzińska ) oraz wyróżniający się uczniowie szkoły. Po uroczystości goście uczestniczyli w bankiecie przygotowanym przez uczniów naszej szkoły.
3 września 2010 r., podczas regionalnych obchodów 200.rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika młodego kompozytora, który na skwerze przy naszej szkole przysiadł na ławeczce z piaskowca. Sygnałem do odsłonięcia był dźwięk z rogu II części Koncertu f-moll. Autorem pomnika jest łódzki rzeźbiarz – Marcin Mielczarek. Jest to pierwszy w Wielkopolsce pomnik kompozytora. Uroczystość uświetnili : aktor Szymon Bobrowski, recytacją wiersza ” Fortepian Chopina” oraz Patryk Koralewski i Maciej Jezierski, koncertem utworów Chopina.
Podczas uroczystości starostwo konińskie zaprezentowano komiks o kompozytorze pod tytułem : „Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę” autorstwa Szymona Adamusa i Pawła Kędzierskiego. Wśród pamiątek pojawiły się okolicznościowe kartki pocztowe i znaczki z Chopinem. Goście posmakowali oczywiście żychlińskich pączków.
3 września 2010 r., podczas regionalnych obchodów 200.rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika młodego kompozytora, który na skwerze przy naszej szkole przysiadł na ławeczce z piaskowca. Sygnałem do odsłonięcia był dźwięk z rogu II części Koncertu f-moll. Autorem pomnika jest łódzki rzeźbiarz – Marcin Mielczarek. Jest to pierwszy w Wielkopolsce pomnik kompozytora. Uroczystość uświetnili : aktor Szymon Bobrowski, recytacją wiersza ” Fortepian Chopina” oraz Patryk Koralewski i Maciej Jezierski, koncertem utworów Chopina.
Podczas uroczystości starostwo konińskie zaprezentowano komiks o kompozytorze pod tytułem : „Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę” autorstwa Szymona Adamusa i Pawła Kędzierskiego. Wśród pamiątek pojawiły się okolicznościowe kartki pocztowe i znaczki z Chopinem. Goście posmakowali oczywiście żychlińskich pączków.
20.11.2010 r. w sali balowej naszej szkoły odbył się koncert „Chopin w blasku świec”, podczas którego wręczono nagrody młodym wirtuozom fortepianu. Grand Prix VII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” Konin-Żychlin 2010 otrzymał 17-letni Piotr Nowak. W części konkursowej konińskiego festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” wystąpiło sześcioro wykonawców: Artur Haftmann (Stargard Szczeciński|), Sławomir Krysa (Wrocław), Tomasz Zając (Gdynia), Piotr Nowak ( Bydgoszcz), Agnieszka Zahaczewska (Kraków), Łukasz Byrdy (Poznań). Wykonawcy, mimo młodego wieku, mają już na koncie sukcesy w konkursach krajowych i zagranicznych. Przesłuchania odbywały się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Z recitalem wystąpił tam gościnnie Edward Wolanin, członek jury.
19. listopada 2011 r.Odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. W naszej szkole gościliśmy laureatów VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” . Nasi goście zaprezentowali swoje umiejętności w koncercie „Chopin w blask u świec” . W tym roku uczestnicy festiwalu grali na nowym fortepianie, zakupionym przez powiat koniński. Nowością jest statuetka, która od tej pory wręczana będzie laureatom konkursu. Autorem nagrody jest pan Marcin Mielczarek, autor pomnika Fryderyka Chopina, który stoi przed siedzibą naszej szkoły.
Gran prix tegorocznego Festiwalu zdobył Marek Świerczek, student I roku Akademii Muzycznej w Katowicach. Wśród laureatów znalazł się uczeń konińskiej Szkoły Muzycznej – Radosław Goździkowski ( III miejsce wraz z Tymoteuszem Biesem).
W dniach od 11 do 26 lutego 2012 r. odbywał się u nas Kurs Mistrzowski i Dziecięcy Kurs Muzyczny dla uzdolnionej muzycznie młodzieży. Młodzi muzycy z Polskiej Szkoły Talentów , wraz ze swoimi pedagogami, wystąpili w kilku koncertach dla naszego środowiska lokalnego. W pierwszym koncercie, który odbył się 12 lutego o godz. 20. w sali koncertowej zagrali : Anna Malesza na skrzypcach i Michał Karasiewicz na fortepianie. W kolejnych koncertach wystąpili uczestnicy Kursu Mistrzowskiego i Dziecięcego Kursu Muzycznego oraz pedagodzy : prof. Aureliusz Goliński i Jan Romanowski.
Dzień 17 października 2012r. – rocznicę śmierci patrona szkoły Fryderyka Chopina tradycyjnie uczciliśmy ŻYCHLIŃSKIMI SPOTKANIAMI ZE SZTUKĄ. W Sali Balowej Pałacu Bronikowskich gościliśmy wybitną aktorkę Teatru Narodowego w Warszawie, Teresę Budzisz- Krzyżanowską, która wzniośle recytowała poezję Cypriana Kamila Norwida (Prometidion, Fortepian Chopina, Czarne kwiaty) oraz młodą pianistkę- Joannę Marcinkowską, absolwentkę Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu, laureatkę wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, stypendystkę Japońskiej Fundacji Muzycznej J.E.S.C. dla najlepszego pianisty polskiego. Pani Joanna Marcinkowska posiada również tytuł doktora sztuki muzycznej. Wieczorem zaprezentowała utwory Fryderyka Chopina: Nokturn Des- dur op. 27 nr 2, Scherzo b- moll op. 31, Walca As- dur op. 34 nr1 i Walca Es- dur op. 18, Andante spianato oraz Wielkiego Poloneza Es- dur op. 22. Jak co roku, młodzież szkolna złożyła symboliczną wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą F. Chopina. Organizatorem uroczystości było: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie k. Konina, Starosta Koniński oraz Zespół Szkół Ekonomiczno- Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.
W dniach 16-17 listopada 2012r. odbył się IX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIANISTYCZNY „CHOPINOWSKIE INTERPRETACJE MŁODYCH”. Uroczystość uświetnili swą obecnością i recitalem fortepianowym w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie wybitny polski pianista Piotr Paleczny oraz Karolina Nadolska- młoda pianistka, wychowanka i asystentka P. Palecznego. „ Rubinstein, Gould, Horowitz- trzy spojrzenia na Chopina” to temat prelekcji wygłoszonej przez doktora Andrzeja Sułka. Dzięki organizatorom- Towarzystwu im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina, Konińskiej Fundacji Kultury oraz licznym partnerom i sponsorom mogliśmy przez dwa dni wsłuchiwać się w interpretacje twórczości Chopina sześciu młodych pianistów. O nagrodę rywalizowali: Marta Czech z Katowic, Xu Zi i Miyako Arishima z Bydgoszczy, Kacper Bajon z Wrocławia, Julia Marczuk z Krakowa oraz Michał Dziewior z Katowic. Na oficjalnym zakończeniu konkursu w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie podczas wieczoru „Chopin w blasku świec” ogłoszono zwycięzcę tego elitarnego konkursu, którym został pochodzący z Chin Xu Zi.