5 grudnia 2023 r. odbyła się konferencja popularnonaukowa „Tradycje różnorodności kulturowej regionu konińskiego na przykładzie Żychlina i okolic”, która zakończyła realizację projektu edukacji historyczno-regionalnej, finansowanego przez Starostwo Powiatowe. Wszystkie działania zawarte w tym przedsięwzięciu były realizowane w ramach współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Żychlina i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Konferencja została zorganizowana i przeprowadzona w ZSEU w sali Chopinowskiej, wzbogaconej o wystawę ciekawych  i pięknych rzeźb wykonanych w drewnie przez emerytowanego nauczyciela ZSEU Eugeniusza Dziardziela.  Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wykładów, opartych na ciekawych prezentacjach multimedialnych, poprowadzonych przez Zbigniewa Gajewskiego, emerytowanego nauczyciela historii w ZSEU, i panią Jolantę Knapkiewicz, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Żychlina i kierownika szkolenia zawodowego. Pierwszy z wykładów dotyczył tradycji różnorodności kulturowej regionu konińskiego na przykładzie Żychlina i okolic, natomiast drugi przedstawił osiągnięcia i przemiany Zespołu Szkół Ekonomiczno- Usługowych w Żychlinie. Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem i prezentacją multimedialną pt. „Taki kraj” Floriana Fryzowicza,  nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych w Koninie. Zainteresowaniem również cieszył się wiersz Jadwigi Naskręckiej pt.  „Jesienno-żychlińska uroczystość” recytowany  przez  Annę Janiszewską i Oliwię Foczmaniak, uczennic kl.III TS oraz fragment filmu „Dzwonki Zelowskie”, przedstawiający koncert świąteczny wykonany na dzwonkach przez uczniów i studentów z Zelowa  w kościele ewangelicko-reformowanym w Żychlinie. Podczas konferencji dokonano podsumowania międzyszkolnego konkursu historyczno-regionalnego „Twoja i moja miejscowość warta poznania – dzieje regionu konińskiego”. Konkurs  odbył się w kategorii pracy twórczej.  Laureatami zostali:  I miejsce- Paula Walczak (kategoria: film) i Oleksandra Khliebnikowa (kategoria: lapbook) ze Szkoły Podstawowej w Żdżarach. II miejsce- Wiktoria  Jaworska  z ZSEU w Żychlinie, Weronika Masłowska ze Szkoły Podstawowej w Żychlinie, III miejsce- Aleksandra Głoszkowska i Maria Kaszuba ze Szkoły Podstawowej w Żychlinie.  Wyróżnienia otrzymali: Amelia Rejniak, Maria Michurska, Grzebiela Julia, Kwaśniewska Julia - uczennice ZSEU w Żychlinie, Oliwier Gryska ze Szkoły Podstawowej w Żdżarach. Film pt. „Gmina Stare Miasto i Konin są ciekawsze niż myślisz” Pauli Walczak,  uznany za najciekawszą pracę, został zaprezentowany uczestnikom  konferencji. Na zakończenie spotkania głos zabrała dyrektor szkoły Anna Matczak – Gaj. W swoim wystąpieniu odniosła się do tematyki projektu i realizacji różnorodnych działań. Zwróciła uwagę na kontynuowanie tematyki regionalnej, która poszerza wiedzę i kształtuje postawę szacunku do Małej Ojczyzny. Spotkanie poprowadziły uczennice  klasy II TRB:  Izabela Juszczak, Wiktoria Mizgalska, Weronika Pacewicz - uczestniczki Szkolnego Teatru Kreska. W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście: Karol Teodorczyk, radny gminy Stare Miasto,  Ryszard Nawrocki, przewodniczący Rady Powiatu, Stanisław Kaszuba, sołtys wsi Żychlin, Tadeusz Jelinek, ks. Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie,  Jadwiga Balcerczak, przedstawicielka Rady Sołeckiej w Żychlinie, Katarzyna Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żychlinie, Lidia Soszyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żdżarach, Ewa Zawal, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Żdżarach, Wojciech Rybicki z Konina.  Organizatorami przedsięwzięcia byli. Jolanta Knapkiewicz, Krystyna Gajewska, Magdalena Śliwińska, Urszula Jędrzejewska – Kamińska. Organizatorzy serdecznie dziękują  pani Anecie Janc, Justynie Banaszak i  Andrzejowi Midorowi za współpracę.