„Witajcie”

Formą pomocy: rabunek.

Pożywieniem: gaz.

Wybawieniem śmierć.

To nie piekło, to Auschwitz.

/Anne-Marie Fabian „Alfabet oświęcimski”/

15 listopada 2023 r. uczniowie klas – 2TŻB, 2TAL, 3TAL i 1LO – ZSEU w Żychlinie, „przenieśli” swoją edukację w przestrzeń byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady - Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Niecodzienna wizyta w Miejscu Pamięci przyczyniła się do wzbogacenia wiedzy z zakresu II wojny światowej i niemieckiego nazizmu, a także stała się impulsem do licznych refleksji i dyskusji na temat nietolerancji, uprzedzeń czy prześladowań, również we współczesnym świecie.

Realizacja tej wyjątkowo trudnej i ważnej lekcji stała się możliwa dzięki ożywionej współpracy nauczycieli – p. Aleksandry Gołdych, p. Izabeli Jasińskiej, p. Andrzeja Midora i p. Piotra Rosiaka oraz przede wszystkim młodzieży żychlińskiej szkoły średniej, ich zaangażowaniu, próbie zrozumienia wydarzeń sprzed kilku dziesięcioleci i świadomości tego, że słowo pisane nigdy nie zastąpi bezpośredniej wizyty w największym obozie i ośrodku zagłady niemieckiej Trzeciej Rzeszy. Serdeczne podziękowania dla „młodych” za współpracę, dla Dyrekcji Szkoły za wyrażenie zgody na zorganizowanie tej niecodziennej lekcji.