6 listopada 2023 roku odbyła się wspólna lekcja otwarta „Region koniński w czasie I wojny światowej” z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W zajęciach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Usługowych w Żychlinie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie. Tematem przewodnim były wydarzenia z okresu I wojny światowej w regionie konińskim, a szczególnie w Koninie i jego okolicach. Celem zajęć było przedstawienie uczestnikom dziejów Konina w okresie przed I wojną światową i w czasie jej trwania.

Siedziba szkoły ma ciekawą historię z czasów zaboru rosyjskiego i mieści się w dawnych koszarach Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich, co skłoniło organizatorów do nawiązania współpracy z SOSW i przeprowadzenia lekcji.

Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy obejrzeli filmik pt. „Przybyli ułani pod okienko” oraz wysłuchali wykładu na temat działań wojennych i losów Konina w czasie I wojny światowej oraz dziejów dawnych koszar  przy ulicy Szpitalnej. Następnie odbyły się warsztaty „Patriotyzm a współczesne wartości”, podczas których  uczniowie pracowali w grupach, ustalając kryteria wartości współczesnego obywatela.  Ponadto zajęcia zostały wzbogacone występem muzycznym uczennic Marii Michurskiej z  kl. II TŻB i Zofii Maleszy z kl. I LO Zespołu Szkół Ekonomiczno- Usługowych w Żychlinie.

Zajęcia przebiegały w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Na zakończenie zajęć wystąpiły panie Anna Matczak – Gaj i Aneta Stróżyńska, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.

Organizatorami i prowadzącymi zajęcia były Krystyna Gajewska, Urszula Jędrzejewska – Kamińska z ZSEU w Żychlinie, Lidia Huderewicz z SOSW w Koninie.

Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego za pomoc i wsparcie przedsięwzięcia oraz Andrzejowi Midorowi z ZSEU za utrwalenie wydarzenia.

Po zakończeniu lekcji w SOSW uczniowie ZSEU odwiedzili cmentarz wojskowy przy ul. Szpitalnej, miejsce pochówku żołnierzy z okresu I wojny  światowej.

Krystyna Gajewska, Urszula Jędrzejewska-Kamińska