W ramach projektu edukacji historyczno-regionalnej 26 września 2023 r. odbyła się wycieczka edukacyjna pod hasłemŻychlin na szlaku powstania styczniowego – śladami Miejsc Pamięci Narodowej”. Wzięli w niej udział uczniowie klasy II TAL. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z walkami powstańców w okolicach Konina a szczególnie z losami oddziału zorganizowanego i dowodzonego przez Kazimierza Mielęckiego. Trasa wycieczki przebiegała na szlaku walk powstańczych. Pierwszym etapem  wyprawy był Kazimierz Biskupi. Tutaj nauczyciel omówił przebieg walk i wskazał na Bieniszew i Dobrosołowo, a następnie korzystając z okazji przedstawił najważniejsze wątki  z dziejów  miejscowości, m.in. historię Pięciu braci Męczenników i losy Patkula. Dalszym etapem wycieczki był Olszowy Młyn, miejsce walki powstańców, którzy po przegranej bitwie wycofali się  z tych okolic. Ostatnim etapem były zajęcia warsztatowe prowadzone przez  panią Agnieszkę Tomaszewską  w Muzeum Okręgowym w Koninie oraz wykład i zwiedzanie wybranych wystaw pod kierunkiem  pana Krzysztofa  Gorczycy, współpracującego z ZSEU. Wycieczka spełniła oczekiwania organizatorów. Uczniowie zapoznali się z wydarzeniami tych okolic oraz mieli okazję  zwiedzić i docenić ciekawe miejsca, w których wcześniej nie przebywali. Zostali uwrażliwieni na losy powstańców i ich wielkie oddanie dla wolności kraju.

Organizatorami wycieczki byli nauczyciele: Krystyna Gajewska i Urszula Kamińska.