belka malaga

Grupa 20 uczniów z naszej szkoły od  18 czerwca do 8 lipca 2023 r. uczestniczyła na trzytygodniowym projekcie „Europejskie standardy kształcenia zawodowego” w Maladze.  Przedsięwzięcie było realizowane z mobilności „Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego" z programu ERASMUS+ i finansowane z  funduszy Unii Europejskiej.

Celem projektu było zwiększenie umiejętności zawodowych naszych uczniów z kierunków: technik żywienia i usług gastronomicznych, hotelarstwa i reklamy. Młodzież realizowała staże u hiszpańskich pracodawców, zdobywając nowe doświadczenia, przełamując bariery językowe, podejmując kształcenie zawodowe w międzynarodowym środowisku. Poznali strukturę i organizację pracy andaluzyjskich przedsiębiorstw. Żywieniowcy zapoznali się z kuchnią hiszpańską, a także japońską. Hotelarze mieli możliwość poszerzenia standardów funkcjonowania w prestiżowych hotelach na wybrzeżu Costa del Sol. Przedstawiciele reklamy wtajemniczyli się w marketing lokalnie działających firm.

Młodzież była zakwaterowana w nowoczesnej rezydencji w centrum miasta, należącej do firmy Euromind. Partner hiszpański zapewnił  nam realizację stażu i programu kulturowego na bardzo wysokim poziomie. To było ciekawe doświadczenie dla uczniów ZSEU, którzy oprócz pracy mieli możliwość poznania kultury, tradycji i obyczajów Hiszpanii. Podczas pobytu zwiedzali Malagę, Granadę z Alhambrą, Torremolinos, Benalmadenę – interesujące miejsca na mapie Andaluzji. Mieli też możliwość skosztowania słynnych hiszpańskich potraw: tapas, owoców morza, omletu hiszpańskiego i churrosów. Młodzież korzystała z uroków Malagi: kąpieli słonecznych i morskich, spacerów promenadą i plażą, rejsu katamaranem, zwiedziła Katedrę, Teatr Rzymski, muzea Picassa i Carmen Thyssen, twierdzę Alcazaba i zamek Gibralfaro. Nauczyli się samodzielności, przełamywali bariery kulturowe, stali się bardziej otwarci i pewni siebie. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki p. Elżbieta Sell i p. Agnieszka Szmytka.

Nasi uczniowie wrócili do Polski bogatsi o nowe doświadczenia zawodowe i osobiste, które ułatwią im wejście na rynek pracy.  Był to czas pełen przygód i wspaniałych emocji, które na długo pozostaną w pamięci. Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu. Tym razem będziemy poznawać uroki Walencji.