Dnia 24 kwietnia grupa 20 uczniów z klas licealnych wraz z nauczycielem biologii i geografii uczestniczyła w zajęciach  terenowo - warsztatowych w jednym z największych ogrodów w Polsce, w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.  Na powierzchni 67 ha rośnie tam ponad 3400 gatunków, odmian i mieszańców roślin gruntowych i około 2000 taksonów roślin szklarniowych. Krajobraz urozmaica 12 sztucznie usypanych wzgórz obłożonych granitowymi, wapiennymi i piaskowcowymi blokami skalnymi oraz 18 zbiorników wodnych.  Młodzież  spacerując z przewodnikiem po ogrodzie, miała możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą a tym samym poznania bogatego świata roślin i zwierząt. Rozpoznawała  rodzime  gatunki drzew i krzewów, poznawała  rośliny chronione  i zagrożone wyginięciem, dowiedziała się o sposobach ochrony różnorodności biologicznej i jej znaczeniu dla przyszłych pokoleń. Wykład „Różnorodność form w świecie owadów”   dał uczniom do zrozumienia jak ważną rolę pełnią te zwierzęta dla  przyrody i życia człowieka.

Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu ponadnarodowej mobilności uczniów, przedsięwzięcia  "Bioróżnorodność Szansą Ziemi"  a finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.