W dniach 22.05 - 05.06.2023 r. grupa 20 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie wraz z opiekunami, we współpracy z Agrupamento de Escolas Alberto Sampaio w Bradze w Portugalii wzięła udział w projekcie ponadnarodowej mobilności. Była ona jednym z etapów przedsięwzięcia „Bioróżnorodność szansą Ziemi”, którego głównym celem jest uświadomienie uczniom i społeczności lokalnej znaczenia różnorodności biologicznej dla przyszłości naszej planety oraz poznanie sposobów jej ochrony. Jest to projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji przedsięwzięcia Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.

W trakcie mobilności uczniowie z Polski i Portugalii wspólnie realizowali szereg działań związanych z bioróżnorodnością. W programie były między innymi zajęcia w szkole, wyjazdy edukacyjne do Ponte de Lima, nad Ocean Atlantycki do Porto,  Povoa de Varzim, Viana do Castelo, do Parku Narodowego Peneda – Geres, uczestnictwo w grze terenowej, przeprowadzenie ankiety ulicznej dot. problemów ekologicznych środowiska lokalnego oraz wyjazdy kulturowe, między innymi do Fatimy .

Poznanie flory, fauny, zabytków, kultury i tradycji Portugalii, przygotowanie e-booków i BIOkalendarzy, nabycie praktycznych umiejętności w zakresie komunikacji w języku angielskim oraz integracja młodzieży to główne efekty zrealizowanej mobilności.