• Zapłonęły Światła Wolności

    14 grudnia 2020

    Ogólnopolska akcja „Zapal Światło Wolności” ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego w 1981 roku stanu wojennego. 13 grudnia o godz. 19.30, w 39. rocznicę wydarzeń, zapłonęły w oknach domów naszych uczniów lub wirtualnie na stronie  https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/   symboliczne świece. Młodzież Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie (2TSP, 2BSI, 1TR, 2TŻG) wraz ze swoją nauczycielką historii, p. Aleksandrą Gołdych, uczciła w ten sposób tragiczne wydarzenia z historii naszej OJCZYZNY.

                [„Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. „Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania” – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu 

    „We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić” – mówił Prezydent”].

    /Źródło: https://poznan.ipn.gov.pl/