Po przeprowadzonej we wrześniu 2023 roku rekrutacji 10 uczniów z technikum spedytor rozpoczęł 3-tygodniowy staż zagraniczny z projektu „Europejskie standardy kształcenia zawodowego w ramach programu ERASMUS+.

Pobyt w Walencji rozpoczął się 5 kwietnia i potrwa do 26 kwietnia 2024 r. W tym czasie uczniowie klas 3,4,5 technik spedytor realizują staż w hiszpańskich firmach zgodnie z kierunkiem kształcenia. Będą zdobywać nowe umiejętności zawodowe oraz pogłębiać wiedzę i umiejętności już nabyte.

Przyjazd do Walencji

Na lotnisku w Walencji przywitała nas pani Karolina z firmy EducaProjects - nasz hiszpański partner. Po miłym powitaniu przejechaliśmy do akademika, w którym zostaliśmy zakwaterowani i odbyło się spotkanie organizacyjne. Młodzież ma pokoje dwuosobowe, na miejscu jest stołówka. Są zapewnione trzy posiłki dziennie. Zostaliśmy zapoznani z obowiązującymi zasadami i regulaminem pobytu. Uczniowie poznali swoje miejsca stażu/praktyki oraz zasady poruszania się po mieście i korzystania z autobusów, tramwajów i metra. Akademik ma bardzo dobre położenie, a to jest ważne, bo Walencja to 800000 tyś. miasto. Na szczęście ma  świetnie rozbudowaną komunikację miejską.

Weekend w Walencji

Korzystając z weekendu pani Karolina zorganizowała „Welcome Tour” po Walencji. Poznaliśmy najważniejsze punkty do zwiedzania, co warto zobaczyć w trzecim co do wielkości mieście w Hiszpanii. A jest co zwiedzać w historycznych dzielnicach Walencji: Ruzafa, El Carmen czy spacerować po ogrodach: Jardines del Turia, Parc Central. Można zajrzeć do licznych muzeów czy innych atrakcji, np. Oceanogràfic de València. W programie są zapewnione dwie wycieczki, aby poznać również atrakcje w regionie Walencja.

Pierwszy dzień staży

Kolejny dzień był rozpoczęciem staży/praktyk. Razem z Karoliną, Ewą, Alice, Dani młodzież udała się do miejsc odbywania staży/praktyk. Tam poznała swoich tutorów oraz personel zakładu. Zostali życzliwie przyjęci przez pracodawców i pracowników firmy. Przedstawione zostały obowiązujące regulaminy oraz zasady BHP,  uczniowie poznali  swoje obowiązki i rozpoczął się staż.

Firmy EducaProjects dobrała miejsca stażu do indywidualnych umiejętności i potrzeb uczniów, dlatego młodzież bardzo wysoko oceniła, po pierwszych dniu, swoje miejsca pracy oraz obowiązki, które będzie wykonywała.

Młodzież w Walencji przebywa pod opieką nauczycielek: pani Jolanty Knapkiewicz i Elżbiety Sell