Dlaczego młodzież powinna poznać Auschwitz-Birkenau i odwiedzić to miejsce? Jaką naukę należy wyciągnąć z tej lekcji? Na to i wiele innych pytań szczegółowych odpowiedzi udzieliła znakomita edukatorka muzealna na spotkaniu, w przestrzeni obozowej, z uczniami klasy maturalnej Zespołu Szkół Ekonomiczno Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. Uczniowie technikum spedycyjnego mieli możliwość całościowego spojrzenia na zagadnienia zrealizowane wcześniej na lekcjach języka polskiego i historii, ich analizy oraz pogłębionej refleksji.

Baraki, plac apelowy, komory gazowe, krematoria oraz rutynizacja ludobójstwa zderzają się w tym miejscu z potwornym oszustwem obozowej rzeczywistości, pozorami normalności – zawodami sportowymi czy więzienną orkiestrą.

Uczniów w podróży edukacyjnej wspierali nauczyciele - p. Aleksandra Gołdych i p. Andrzej Midor.