• Literackie lekcje patriotyzmu – „76. rocznica bitwy o Monte Cassino”

  19 maja 2020

  Czerwone maki na Monte Cassino / Zamiast rosy piły polską krew / Po tych makach szedł żołnierz i ginął, / Lecz od śmierci silniejszy był gniew./ Przejdą lata i wieki przeminą, / Pozostaną ślady dawnych dni / I tylko maki na Monte Cassino / Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi./ (Feliks Konarski)

   

  18 maja 1944 roku, żołnierze II Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa zatknęli biało-czerwoną flagę na ruinach klasztoru Monte Cassino. Zwycięstwo to stanowi chwałę oręża polskiego, ale nie zapominajmy, że większość żołnierzy II Korpusu przeszła przez sowieckie łagry i drogą przez Bliski Wschód i Włochy podążała do Ojczyzny.

  W tym miejscu nasuwa się myśl, aby przytoczyć wspomnienie weterana bitwy pod Monte Cassino, któremu przypadło zadanie oprowadzenia po terenie walk Melchiora Wańkowicza, pisarza i reportażystę: „Prowadziłem go, ale proszę sobie wyobrazić to słońce, maj, niektóre trupy leżały dwa, czy trzy dni. Ja byłem bardzo małomówny. Co mogłem mu powiedzieć? Leży tu Tadzio Gasińki, podchorąży, który był na froncie tylko parę godzin…”. /polskieradio.pl/

  Natomiast żołnierz II Korpusu, również uczestnik bitwy pod Monte Cassino, tak zapamiętał ten dzień: „18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie – jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia”. /polskieradio.pl/

  Te krótkie rozważania warto podsumować dodatkowo słowami naszego papieża Jana Pawła II: „Na Monte Cassino walczył żołnierz polski, tu ginął, tu przelewał swoją krew z myślą o Ojczyźnie, która dla nas jest bardzo umiłowana, jest tak właśnie dlatego, że miłość do niej tylu domaga się ofiar i wyrzeczeń”.

  Do obejrzenia filmu animowanego przygotowanego na podstawie komiksu „Bitwa pod Monte Cassino 1944 r.” z serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego” zaprasza p. Aleksandra Gołdych, nauczycielka historii.

   

  Kliknij w link:

  https://www.youtube.com/watch?v=qfzYtW4SQUg      

   

  ***

  Zdjęcie: salon24.pl