• Literackie lekcje patriotyzmu – „100. rocznica urodzin Jana Pawła II”

18 maja 2020

„16 października 1978 r. w Watykanie, na Tronie Świętego Piotra, zasiadł syn naszej ziemi, dzisiaj już święty Jan Paweł II. Jego pontyfikat rozpoczęty słowami „Nie lękajcie się…” przyniósł nadzieję milionom, przyczynił się do powstania „Solidarności”, upadku komunizmu i Związku Sowieckiego. Nie raz podkreślał, że swą duchową formację zawdzięczał „od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, polskiej muzyce, plastyce, teatrowi – polskiej historii, polskim tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom, polskim uniwersytetom”. Wielokrotnie mówił o długu, jaki zaciągnął wobec dziedzictwa, „któremu na imię Polska”, minionych pokoleń, ich cierpień, ofiary i owoców pracy”. /Autor: JAN ŻARYN/

Z okazji 100. rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II, jego biografię przestudiowały uczennice klasy 1TSP ZSE-U im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, Daria Lepczyńska i Wiktoria Michalska. Dziewczyny zagłębiły się również w misterną poezję OJCA ŚWIĘTEGO, która pobudza czytelnika do metafizycznych rozważań nad życiem, śmiercią i przemijaniem, udzielając odpowiedzi na nurtujące go problemy, jednocześnie rozbrzmiewa jak górski potok i niesie ukojenie, chociażby w słowach: „zatrzymaj się, to przemijanie ma sens… ma sens!”.

Serdeczne podziękowania dziewczynom za ich niezrównane zaangażowanie i podjęcie tematu składa p. Aleksandra Gołdych, nauczycielka języka polskiego.

Efekty swojej pracy nasze uczennice zrelacjonowały w formie prezentacji multimedialnych.

****

Zdjęcie: herb Jana Pawła II /pl.wikipedia.org/