• „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Pamiętamy!”

7 maja 2020

Tytuły finalistów zdobyte!

„Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Pamiętamy!” to tytuł projektu edukacyjnego, adresowanego corocznie do uczniów i nauczycieli z terenu naszego województwa. Organizator wspomnianej inicjatywy, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, w roku szkolnym 2019/2020, zaprosił do współpracy następujące instytucje: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, Towarzystwo Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzką Bibliotekę i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Roli koordynatora projektu, który w swoich założeniach poszerza wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego i miejsc związanych z tym wydarzeniem, a także sprzyja poznaniu źródeł historycznych i aktualnych wyników badań, dotyczących powstania, podjęła się p. Aleksandra Gołdych, nauczycielka historii.

Punktem kulminacyjnym zmagań projektowych jest udział uczniów w Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”. W tegorocznej XII edycji konkursu udział wzięli uczniowie ZSE-U im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, a mianowicie – Wiktoria Kamińska (1LOP), Mateusz Ciesielski (1THL) i Pola Pyzdrowska (1TŻP). Uczniów w zmaganiach konkursowych wspierał również p. Piotr Rosiak, nauczyciel historii. Młodzież, w ramach przygotowań do konkursu, zmierzyła się z niełatwymi tekstami prof. Zbigniewa Pilarczyka z UAM, Wawrzyńca Wierzejewskiego (skauting poznański), Pawła Andersa, a także z materiałami zamieszczonymi na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i pocztówkami Leona Prauzińskiego oraz książką Włodzimierza Łęckiego, a w związku z tym, również i z biogramami bohaterów powstania: Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego, Franciszka Ratajczaka, Marcina Rożka, Ignacego Jana Paderewskiego. Uczestnicy konkursu zdobywali wiedzę, przygotowując tematyczne prezentacje i przedstawiając je na forum klasy, edukując w ten sposób także innych uczniów, rozwiązywali testy i quizy, kwalifikując się jednocześnie do kolejnego etapu. Za swoją wiedzę i podjęte działania zdobyli tytuły finalistów etapu wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Serdecznie im gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszym kształceniu, pozostając z nadzieją na kontynuację konkursu w nowym roku szkolnym!

Logo konkursu pochodzi ze strony: www.odnpoznan.pl