• Samorząd Uczniowski ZSEU postanowił wcielić w życie założenia ministerialnego projektu „Szkoła PAMIĘTA”

3 listopada 2019

W ramach ogólnopolskiej akcji pamięci, przedstawiciele SU  1 listopada kwestowali na konińskich Powązkach, propagując działania Komitetu Społecznego Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii, działającego przy Towarzystwie Przyjaciół Konina.

Wiktoria Wojtaś, Natalia Olejniczak, Bartosz Zieliński – uczniowie ZSEU -przyczynili się do ratowania naszego lokalnego dziedzictwa. Dołożyliśmy także swoją cegiełkę, wpierając finansowo akcję Społecznego Komitetu przy Stowarzyszeniu FRYDHOF.

Przyczyniliśmy się w ten sposób do odrestaurowania grobu p. Klary

Podgajeckiej– właścicielki dóbr Morzysław, niegdyś majątku ziemskiego, urodziła się w Berlinie w 1841 roku, jako córka Jana i Emilii małżonków Ebel. Była dobrodziejką obecnie konińskiej parafii pw. św. Wojciecha (dawniej parafia Morzysław), jak również właścicielką terenów, na których powstała pierwsza odkrywka węgla brunatnego w Koninie.

Do dziś wspominana jest przez najstarszych mieszkańców dzielnicy z wdzięcznością, jako zasłużona dla miejscowej społeczności. Samorząd Uczniowski pamiętał również o zmarłych Nauczycielach z naszej szkoły. Zapalone znicze oraz kwiaty były wyrazem naszej wdzięczności oraz pamięci.