Zakończenie roku szkolnego to doskonały moment, aby nagrodzić uczniów za ich dokonania i wyróżniającą się pracę. Uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród we wspomnianym w tytule artykułu projekcie planowane było pierwotnie na jesień 2020 r. Jednak w myśl przysłowia – „Co się odwlecze, to nie uciecze!” – 25 czerwca 2021 r. nadarzyła się znakomita okazja, aby uhonorować laureatów Wojewódzkiego Konkursu „Śladami Rocznic Historycznych – Bitwa Warszawska 1920”.

Tu przypominamy uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, Jakuba Blima z klasy 2LOP (I miejsce w kategorii KOMIKS we wspomnianym konkursie) i Wiktorię Michalską z 2TSP (II m. w kategorii LITERACKIEJ).

Warto też wskazać, że PATRONAT HONOROWY nad konkursem sprawowali: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Wielkopolski Kurator Oświaty, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Celem konkursu było upamiętnienie BITWY WARSZAWSKIEJ, wydarzenia o szczególnym znaczeniu dla historii Polski.

Zgodnie z założeniami Organizatorów (Sejmik Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Konina, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Koninie) konkurs wspierał wszechstronny rozwój młodego człowieka, kształtował poczucie tożsamości kulturowej, lokalnej i narodowej, promował postawy patriotyczne, rozbudzał zainteresowanie kulturą regionu i życiem lokalnym.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a poniżej przedstawiamy krótką historię Bitwy Warszawskiej w formie komiksu, zwyczajowo nazywanej Cudem nad Wisłą, stoczonej w dniach od 13–25 sierpnia 1920 r. pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą.

Autor pracy: Jakub Blim, BITWA WARSZAWSKA, komiks

Nauczyciel koordynujący: Aleksandra Gołdych