• Czcionka:
 • A
 • A+
 • A++
 • ikona resetu interlinii
 • ikona większej interlinii+
 • Kontrast:
 • ikona włączania kontrastu
 • ikona wyłączania kontrastu
 • Mapa strony:
 • ikona mapa strony 
 • Facebook :
 • 800px Facebook f logo 2019

8 grudnia odbył się finał  III ogólnopolskiego konkursu  artystycznego dekorowania pierników  dla uczniów szkół o profilu gastronomicznym   „dekor – PIERNIK – art” , który organizowany jest przez Klub Młodego Restauratora, działającego przy  szkole. Jest to jedyny w Polsce konkurs dla uczniów szkół gastronomicznych na artystyczne dekorowanie pierników i  jest jednym z działań w ramach przedsięwzięcia "Szanujemy i kultywujemy polskie tradycje" realizowanego przez wcześniej wspomniany Klub Młodego Restauratora. 

Konkurs ten jest konkursem składającym się z eliminacji, w których wzięło kilkudziesięciu uczniów z całej Polski, oraz finału, do którego zakwalifikowano najlepszych.  W Żychlinie spotkała się 8 uczniów ze szkół w Lublinie, Cieszynie, Tarnowie, Gorzowie Wlkp., Turku, Opola i Żychlina. Tematem przewodnim były ANIOŁY, które na swoich piernikach przedstawili młodzi adepci sztuki cukierniczej. Zadaniem uczniów było przygotowanie i przywiezienie 7 gotowych pierników i wyeksponowanie ich na stanowisku, a także lukrowanie na żywo piernika przygotowanego przez organizatorów.

Konkurs oceniało profesjonalne jury: przewodnicząca Agata Kubacka z Konina, założycielka cukierni Słodkolandia, obecnie właścicielka firmy Zdrofit food, kreatorka cukiernictwa alternatywnego. Prowadzi szkolenia dla cukierni i restauracji oraz warsztaty dla młodzieży. Juror ogólnopolskich konkursów z cukiernictwa artystycznego dla młodzieży, Katarzyna Gliniecka – na co dzień nauczycielka w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu, pasjonatka dekorowania pierników oraz tortów, ukończyła Food Design na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od wielu lat działa w sztabie WOŚP gdzie wypieka setki wośpowych serc na aukcje, współorganizator ogólnopolskiego konkursu Black Box dla uczniów, Łukasz Roguski Mistrz Europy w Dekoracji Tortów Artystycznych Expo 2020. Od dziecka związany z rodzinną firmą „Cukiernia Małgosia”. Od 10 lat kształtuje umiejętności w swojej pracowni, którą prowadzi wraz z bratem. Zainteresowanie sugarcraftingiem wzrosło po ukończonych kursach z tworzenia tortów, modelowania figurek i z samego cukiernictwa nowoczesnego. Oprócz mistrzostw Europy zdobył również wicemistrzostwo Polski na Expo Sweet 2022 w Przygotowaniu Deseru, Jarosław Zbaliszyn obecny w branży cukierniczej od roku 1993, gdzie przez pierwsze 5 lat pracował jako technolog dla głównego importera surowców cukierniczych i piekarskich z 18 krajów, był jurorem na MIstrzostwach Świata Cukierników: w Stanach Zjednoczonych  w World Chocolate Master w Paryżu. Od roku 2009 jest członkiem Zarządu Expo Sweet EZIG, gdzie odpowiada za organizację i przebieg Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych Expo Sweet. 

Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Koninie, targi EXPO Sweet, Food Colours, Callebaut, hafciarnia Cheman oraz wydawnictwo Publicat. Uczniowie zachwycili jurorów bardzo wysokim poziomem, pomysłowością, oryginalnością oraz pracowitością.

W konkursie przyznano 3 pierwsze nagrody oraz 5 wyróżnień.

1 miejsce - Wiktoria Skowrońska - Zespół Szkół Ekonomiczno -Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie

2 miejsce - Dawid Rymanowski - Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie

3 miejsce - Aleksandra Rzepka - Publiczne technikum nr. 2 w Opolu

Piotr Krasoń z EXPO Sweet wręczył zwycięzcom nagrody - vouchery o wartości 1000zł każdy na profesjonalne kursy cukiernicze, a zwyciężczyni ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Koninie spersonalizowaną bluzę kucharską 

Patronat honorowy nad konkursem objął

 • Marszałek Województwa wielkopolskiego pan Marek Woźniak
 • Wielkopolski Kurator Oświaty pan Robert Gaweł
 • oraz Starosta Koniński pan Stanisław Bielik

 

 

foto Klaudia Laskowska/Piotr Wasik

facebook

youtube

instagram
274225865 4983986018324116 7077637840486135471 n