Konferencja popularnonaukowa „Poznaj dzieje Żychlina i jego mieszkańców podsumowanie projektu edukacji historyczno-regionalnej.

W dniu 18 Listopada 2022 odbyła się konferencja popularnonaukowa„ Poznaj dzieje Żychlina i jego mieszkańców” zorganizowana przez Jolantę Knapkiewicz, Krystynę Gajewską, Urszulę Jędrzejewską – Kamińską, Magdalenę Śliwińską.  Podczas spotkania zostały wygłoszone wykłady na temat najstarszych dziejów  Żychlina, zasłużonych bohaterów żychlińskich, działających w okresie od XVI- XVIII wieku. Nie zabrakło również tematyki dotyczącej losów mieszkańców Żychlina oraz przemian jakie zaszły na przestrzeni XIX i XX wieku. Część merytoryczną  przedstawili  zaproszeni gości w osobach: pastor tutejszej Parafii Ewangelicko- Reformowanej Ks. Tadeusz Jelinek, archeolog pracownik Muzeum Okręgowego w Koninie Krzysztof Gorczyca oraz Zbigniew Gajewski miłośnik Żychlina, emerytowany nauczyciel ZSEU. Nie zabrakło wystąpienia i prezentacji multimrdialnej wieloletniego współorganizatora przedsięwzięć pana Floriana Fryzowicza emerytowanego nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych w Koninie. Podczas konferencji dokonano podsumowania konkursu historyczno-regionalnego i nagrodzono uczniów. Konkurs  odbył się w dwóch kategoriach, wiedzy i pracy twórczej. W kategorii wiedza I miejsce zdobył Jakub Rzeszotarski kl. I TS, II  Andżelika Fordon kl. II TS, III  Weronika Szklarek kl . ITS. W kategorii praca twórcza laureatami zostali:  Natalia  Samulczyk kl. IV TSG,   Michał Gil  kl. I TRA,    . Jenni Mejsner I TAL. Nagrodzone prace uczniów zostały zaprezentowane uczestnikom  konferencji. Na zakończenie spotkania głos zabrała dyrektor szkoły Anna Matczak – Gaj. W swoim wystąpieniu odniosła się do tematyki projektu zwracając uwagę na znaczenie w życiu młodego pokolenia Małej Ojczyzny. Spotkanie poprowadzili uczniowie klasy IV THL Patrycja Jakóbowska i Hubert Witkowski. Konferencji uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: Jan Bartczak kierownik Wydziału Oświaty s praw Społecznych Starostwa Powiatowego, Karol Teodorczyk radny gminy Stare Miasto, Elżbieta Barszcz dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie, Stanisław Kaszuba sołtys wsi Żychlin, ks. Waldemar Szafrański proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Żychlinie, Anna Matczak nauczycielka Szkoły Podstawowej w Żychlinie. Organizatorzy serdecznie dziękują  panu Andrzejowi Midorowi.