• Czcionka:
 • A
 • A+
 • A++
 • ikona resetu interlinii
 • ikona większej interlinii+
 • Kontrast:
 • ikona włączania kontrastu
 • ikona wyłączania kontrastu
 • Mapa strony:
 • ikona mapa strony 
 • Facebook :
 • 800px Facebook f logo 2019

 

 Ania i Bartek z solistką

W dniu 31 marca 2022 r. nasz zespół w składzie – Bartosz Matczak (3TŻP) i Anna Jąkalska (2TR) i przy zaangażowaniu naszej koleżanki Gabrieli Pawlak z 1TL, dokonał nagrania filmu na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza, w ramach projektu Sejm Dzieci i Młodzieży 2022. Spotkaliśmy się w reprezentacyjnej salce naszej szkoły, tzw. salce chopinowskiej, mieszczącej się w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie. W czasie nagrania wspierali nas również nauczyciele: p. Aleksandra Gołdych (nauczycielka języka polskiego i historii), p. Agnieszka Rogalska (opiekunka naszej wokalistki), p. Andrzej Midor (kamerzysta i montażysta filmu), p. Piotr Rosiak (nauczyciel historii).

W ramach projektu przedstawiliśmy postać Marii Marszałkowskiej-Kaniewskiej, sporządziliśmy również jej biogram, a nagrany filmik umieściliśmy na YouTube oraz na fb.

Inspiracją do wyboru właśnie tej bohaterki były nasze wcześniejsze działania. Uczniowie naszej szkoły, wspólnie z nauczycielami historii, uczestniczyli w warsztatach o  kobietach wielkopolskiej konspiracji w czasie II wojny światowej. Zajęcia przeprowadzone zostały w Centrum Edukacyjnym IPN w Poznaniu przez Panią dr Izabellę Kopczyńską, przybliżyły nam bohaterskie życiorysy młodych Wielkopolanek – konspiratorek działających w Kraju Warty, gotowych poświęcić życie w walce z Niemcami. Pani dr I. Kopczyńska zaprezentowała zebranej na „Przystanku Historia” młodzieży historię pięciu nieustraszonych kobiet, pracujących na różnych polach konspiracji: łączności, tajnym nauczaniu, dywersji i sabotażu, wydawaniu prasy podziemnej czy przerzucaniu jeńców alianckich na zachód. Jedną z tych bohaterek, Marię Marszałkowską-Kaniewską, uczyniliśmy podmiotem naszych dociekań. Serdecznie dziękujemy Pani dr Izabelli Kopczyńskiej za jedyną w swoim rodzaju, niecodzienną lekcję historii!

Zaintrygowani opowieściami p. dr Kopczyńskiej o Forcie VII, postanowiliśmy go odwiedzić podczas kolejnej żywej lekcji historii w Poznaniu. Zwiedzając Fort VII z przewodnikami muzealnymi, zdobywaliśmy podstawową wiedzę na temat poznańskich fortyfikacji oraz zbrodni popełnionych na ludności polskiej przez niemieckiego okupanta. Tu przetrzymywana była nasza bohaterka, nadal prowadząc działalność konspiracyjną.

Obecnie na terenie Fortu VII znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które pełni rolę Miejsca Pamięci, gdyż w czasie II wojny światowej Niemcy założyli w murach fortu pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. Emocjonujący spacer po ekspozycjach Fortu VII pozwolił poczuć nam chłód i grozę tego miejsca, a historyczne wojaże „po minionych wydarzeniach” wyryły trwały ślad w naszej pamięci. W edukacyjnej podróży, niosącej ze sobą wiele treści do indywidualnych przemyśleń, wspierali nas nasi nauczyciele.

I wreszcie punkt kulminacyjny, o którym pisaliśmy we wstępie naszego sprawozdania i podsumowanie całego projektu! W tym dniu na pierwszy plan wysunęli się uczestnicy naszego historycznego „nagrania”. Wykonany przez nich występ oddał „ducha” minionych wydarzeń historycznych, głównie związanych z działalnością konspiracyjną, a także z Armią Krajową. W czasie przemówień panował dostojny nastrój, a w klimat historii Armii Krajowej, jej wartości i ideałów wprowadziły nas wystąpienia wokalne naszej koleżanki.

To była naprawdę cenna lekcja historii i mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli więcej okazji to takich spotkań.

LINK DO FILMU:  https://youtu.be/zMDPAlbQKjk

 

 

 

facebook

youtube

instagram
274225865 4983986018324116 7077637840486135471 n