• Czcionka:
 • A
 • A+
 • A++
 • ikona resetu interlinii
 • ikona większej interlinii+
 • Kontrast:
 • ikona włączania kontrastu
 • ikona wyłączania kontrastu
 • Mapa strony:
 • ikona mapa strony 
 • Facebook :
 • 800px Facebook f logo 2019

 DSC 0007

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych imienia Fryderyka Chopina w  Żychlinie przygotowali szczególną lekcję literacką, która przybliżyła twórczość polskich romantyków, ich znaczenie dla literatury oraz samą epokę romantyzmu wraz z towarzyszącymi jej przemianami artystycznymi.

Słowa Adama Mickiewicza z „Ody do młodości” – „Razem młodzi przyjaciele!/ W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele;/ Jednością silni, rozumni szałem,/ Razem młodzi przyjaciele!” – przyświecały podjętej przez szkolną społeczność inicjatywie. 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Lekcję rozpoczął występ solowy uczennicy naszej szkoły. Wysłuchaliśmy utworu „Niepewność” autorstwa Adama Mickiewicza w interpretacji Pauliny Banaszak (3TŻP), a w klimat romantyzmu, epoki uczuć i wielkich indywidualności, wprowadziła nas Daria Lepczyńska (3TSP). Nastrojowy montaż liryczno-muzyczny, łączący w sobie fragmenty „Pana Tadeusza” i piosenki sentymentalnej „Wspomnienie”, zaprezentowali: Anna Jąkalska (2TR), Bartosz Matczak (3TŻP) i Gabriela Pawlak (1TL).

W bieżącym roku szkolnym zaprosiliśmy naszych uczniów do udziału w konkursie zatytułowanymRomantyczni twórcy i ich dzieła”, ponieważ to właśnie romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze, muzyce i malarstwie. Rok Romantyzmu Polskiego połączyliśmy z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, czyli świętem ustanowionym przez UNESCO w 1999 r. Uroczystość stała się okazją do nagrodzenia laureatów wspomnianego konkursu. Uczniowie otrzymali nagrody z rąk Pani Dyrektor Anny Matczak-Gaj i Organizatorów. Wśród laureatów konkursu znaleźli się: Daria Lepczyńska - I miejsce, Aleksandra Kazimierska (1TR) - II m., Judyta Kałużna (1LO) - III m., natomiast wyróżnienia przypadły w udziale Angelice Fordon (1TS) i Agacie Kubackiej (1TR).

 W marcu obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły, którym jest Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich. Wspominając postać patrona, wysłuchaliśmy piosenki „Życzenie” w wykonaniu Gabrieli Pawlak, do której muzykę skomponował Fryderyk Chopin.

 

 

 

 

Nasza lekcja otwarta stała się również okazją do wręczenia nagród laureatkom

Wojewódzkiego Konkursu Historycznego – Darii Lepczyńskiej i Amelii Dąbek. Dziewczyny przygotowały infografikę edukacyjną na temat 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, zdobywając w kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce (Daria) oraz III miejsce (Amelia). Patronat honorowy nad konkursem objął Wielkopolski Kurator Oświaty Pan Robert Gaweł.

***

Literackie spotkanie z poezją śpiewaną zorganizowały: p. Aleksandra Gołdych (nauczyciel języka polskiego), p. Agnieszka Rogalska (nauczyciel języka angielskiego) oraz p. Magdalena Śliwińska (nauczyciel bibliotekarz). Organizatorzy serdeczne dziękują p. Andrzejowi Midorowi i Filipowi Jędrzejewskiemu za „uwiecznienie” piątkowej lekcji.

facebook

youtube

instagram
274225865 4983986018324116 7077637840486135471 n