Odnawialne źródła energii - czy wrócimy do świeczek?

W naszej szkole odbyła się lekcja otwarta na temat: "Odnawialnych źródeł energii", przygotowana przez p. M. Romańczuk, p. A. Ignaczak, p. A. Midora. Uczniowie mogli zaobserwować na "minielektrowniach" zasadę działania pełnowymiarowych elektrowni ekologicznych.

Poza teoretycznym przybliżeniem sposobu działania elektrowni: wiatrowych, wodnych, słonecznych, geotermalnych i biomasy, uczniowie klasy 3 TSP oraz 2 TAL zaprezentowali zasadę ich działania. Doświadczenia przeprowadzone w czasie lekcji pozwoliły zmierzyć jak wiele energii jesteśmy w stanie uzyskać z otaczającej nas natury i przetworzyć w energię elektryczną. Zaproszony gość p. D. Matyjaszczyk zajmujący się projektowaniem i budowaniem elektrowni fotowoltaicznych, dokonał porównania tradycyjnych sposobów wytwarzania energii z zastosowaniem źródeł odnawialnych. Zgromadzeni chętnie zadawali pytania dzięki czemu wspólnie sformułowano wniosek, że odnawialne źródła energii nieustannie należy rozwijać, ponieważ na obecnym etapie przy zamknięciu elektrowni tradycyjnych może nam zabraknąć prądu.