To nie na darmo…
8 grudnia 2021 r. uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie zrealizowali edukacyjne zajęcia terenowe w Poznaniu, tym razem związane przede wszystkim z rocznicami grudniowych wydarzeń historycznych. To już kolejna z całego cyklu lekcji, poświęconych najnowszej historii Polski!
„Grudzień 1970” - warsztaty
Pierwszym punktem na liście naszej edukacyjnej przygody było zwiedzanie „Przystanku Historia” i spotkanie z Panią dr Izabellą Kopczyńską z poznańskiego IPN-u, która poprowadziła dla uczniów ZSEU w Żychlinie warsztaty na temat grudniowej rewolty na Wybrzeżu 1970 r. To jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w powojennej historii Polski, gdy przeciwko ludziom, protestującym z powodu podwyżek cen, wysłano czołgi, żołnierzy, samoloty i milicjantów. Zajęcia zakończyły się konstruktywną dyskusją oraz wręczeniem kursantom drobnych upominków.
Fort VII
Na przełomie XIX i XX stulecia twierdza fortowa w Poznaniu, w skład której wchodził również Fort VII, była największą niemiecką twierdzą zbudowaną dla obrony wschodnich granic II Rzeszy.
Uczniowie, zwiedzając Fort VII z przewodnikiem, zdobyli podstawową wiedzę na temat poznańskich fortyfikacji oraz zbrodni popełnionych na ludności polskiej przez niemieckiego okupanta. Obecnie na terenie Fortu VII znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które pełni rolę Miejsca Pamięci, gdyż w czasie II wojny światowej Niemcy założyli w murach fortu pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. Było to miejsce eksterminacji polskiej inteligencji oraz „odwetu” na powstańcach wielkopolskich i śląskich oraz uczestnikach ruchu oporu. I to właśnie powstańcom wielkopolskim, zbrojnie walczącym o niepodległość Rzeczypospolitej oraz rocznicy największego na terenie zaborów zrywu niepodległościowego zakończonego sukcesem, poświęcony był fragment wykładu w Forcie VII. Warto tu nadmienić, że Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, upamiętniający wydarzenia z 27 grudnia 1918 r. jest nowym świętem państwowym w Polsce.
***
Emocjonujący spacer po ekspozycjach Fortu VII pozwolił poczuć chłód i grozę tego miejsca, a historyczne wojaże „po minionych wydarzeniach” wyryły trwały ślad w pamięci uczestników wyjazdu. W edukacyjnej podróży, niosącej ze sobą wiele treści do indywidualnych przemyśleń, naszych pierwszoklasistów wspierali nauczyciele – p. Aleksandra Gołdych i p. Andrzej Midor.