Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

Tytuły finalistów zdobyte!

Zakończenie roku szkolnego to doskonały moment, aby nagrodzić uczniów za ich dokonania i wyróżniającą się pracę. Uroczyste wręczenie zaświadczeń i nagród dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie za udział w Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”

miało miejsce 25 czerwca 2021 r.

W tegorocznej XIII edycji konkursu tytuły finalistów zdobyli następujący pasjonaci historii:

– Wiktoria Michalska (2TSP),

– Daria Lepczyńska (2TSP),

– Wiktoria Napierała (1TR),

– Mateusz Pabisiak (2THR),

– Aleksandra Owczarek (2TRP),

– Adrianna Nowakowska (2LOG).

Organizator wspomnianej inicjatywy, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, w roku szkolnym 2020/2021, zaprosił do współpracy następujące instytucje:

– Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,

– Towarzystwo Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego,

– Instytut Pamięci Narodowej,

– Kuratorium Oświaty,

– Muzeum Powstańców Wielkopolskich.

Konkurs w swoich założeniach poszerza wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego i miejsc związanych z tym wydarzeniem, a także sprzyja poznawaniu źródeł historycznych i aktualnych wyników badań, dotyczących powstania. Młodzież zmierzyła się z niełatwym testem konkursowym, obejmującym teksty prof. Zbigniewa Pilarczyka z UAM, Wawrzyńca Wierzejewskiego (skauting poznański), Pawła Andersa, a także z materiałami zamieszczonymi na stronie Instytutu Pamięci Narodowej czy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie poznali również pocztówki Leona Prauzińskiego oraz biogramy bohaterów powstania: Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego, Franciszka Ratajczaka, Marcina Rożka, Ignacego Jana Paderewskiego.

Młodym adeptom historii życzymy sukcesów w dalszym kształceniu, pozostając z nadzieją na kontynuację konkursu w nowym roku szkolnym!

PW teoria