• PAŹDZIERNIK EUROPEJSKIM MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM

23 października 2020

Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem. Natomiast od kilkunastu lat w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.  Nasza szkoła ten wyjątkowy dzień z ,, różową wstążką ”, symbolem walki z rakiem piersi obchodziła 21 października.

Uczniowie z klas II Technikum Reklamy i Hotelarstwa, III Liceum Ogólnokształcącego oraz IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznym poznali rodzaje nowotworów złośliwych i niezłośliwych. Dowiedzieli się jak ważna jest profilaktyka, samobadanie, uważne obserwowanie swojego ciała oraz korzystanie z badań profilaktycznych jak i z usług specjalistów.

W ówczesnych czasach coraz więcej ludzi choruje na Raka. W Polsce każdego roku na raka zapada 130 000 osób. Szacuje się, że co 14 Polkę dotyka Rak Piersi. Przerażające jest również to, iż znacznie obniżył się wiek kobiet walczących z nowotworami piersi. Po 50 roku życia występuje 80% zachorowań na raka piersi. Jednak problem dotyczy wszystkich kobiet po 20 roku życia, gdyż już wtedy należy zadbać o profilaktykę, wyrobienie u młodych dziewczyn nawyków dbania o swoje zdrowie, comiesięcznej samokontroli piersi i kształtowanie świadomości prozdrowotnej.