• Literackie lekcje patriotyzmu – „POZNAŃSKI CZERWIEC 1956”

29 czerwca 2020

Rozstrzelano moje serce w Poznaniu. Ni gorące ono ni zimne./ Szkoda kul. Szkoda leków na nie. / Moje serce – wszak to tylko rymy…/ Rozstrzelano moje serce w Poznaniu. /4 lipca 1956; „Rozstrzelano moje serce” Kazimiera Iłłakowiczówna/

Protest poznańskich robotników w czerwcu 1956 r. wywołany był ogólnym niezadowoleniem z sytuacji panującej w kraju i regionie. Władze komunistyczne na inwestycje w Poznaniu i Wielkopolsce przeznaczały mniej środków niż w innych rejonach państwa, tłumacząc to koniecznością wspierania obszarów najbardziej zacofanych.

Uczennica klasy 1TŻG, Wiktoria Kałużna, wraz z nauczycielką historii, p. Aleksandrą Gołdych, zapraszają na krótką historię POZNAŃSKIEGO CZERWCA.

Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Link poniżej