• Literackie lekcje patriotyzmu – „Boże Ciało, czyli święto o długiej tradycji”

  13 czerwca 2020

   

  W dawnej Polsce, podczas uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa, przy ołtarzach recytowano wiersze, śpiewano pieśni adoracyjne, odgrywano sceny biblijne. W procesjach uczestniczyły wszystkie stany, a w stolicy w uroczystościach Bożego Ciała brał udział sam król z dostojnikami i wojskiem. Natomiast w okresie rozbiorów procesje te stawały się niebywałą okazją do manifestowania postaw patriotycznych oraz rozbudzania nadziei wśród pognębionego narodu na odzyskanie niepodległości.

  Cyprian Kamil Norwid tak pisał o Bożym Ciele w 1842 r. w Krakowie: „Zatrzymali się przed ołtarzem ustrojonym w zieloność, zewsząd cisza, a pięćdziesiąt chorągwi kościelnych i cechowych, na podobieństwo masztów, pochyla się ku ziemi i lud jak fala niżej, a całe miasto głuche. Z równąż powagą cała odbyła się procesja, przed każdym ołtarzem przyklęknięto i powtórzono cichość – po czym śpiewy, kotły i głośne nabożeństwo”.

  Do przestudiowania historii kształtowania się uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa zaprasza Daria Lepczyńska z 1TSP wraz z nauczycielką historii, p.

  Aleksandrą Gołdych.

  kliknij link poniżej !!!

  Daria Lepczyńska, 1TSP – Boże Ciało

  ***

  Zdjęcie: Franciszkanie Konin