• Lekcja otwarta „Boże Narodzenie -Tradycje i obyczaje świąteczne w Polsce i regionie”

6 stycznia 2020

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 12 grudnia 2019 r., odbyła się lekcja otwarta „Święta Bożego Narodzenie  w Polsce i regionie, tradycje i obyczaje”, w której uczestniczyli uczniowie klas: I TLS, I LO, II LO. Celem zajęć było ukazanie  historii świąt Bożego Narodzenia  na przestrzeni dziejów do czasów współczesnych, wprowadzenie uczniów w nastrój świąteczny i przypomnienie o najważniejszych wartościach w relacjach międzyludzkich.  Zajęcia prowadzili uczniowie klasy I TS:Oliwia Stołowska i Igor Biniewicz. Lekcja miała charakter zróżnicowany. Rozpoczęła się pięknym utworem Fryderyka Chopina Schertzo h-mol w wykonaniu uczennicy klasy III LO Szantal  Strzelińskiej. Następnie p. Krystyna Gajewska  w swoim wystąpieniu odniosła się do okoliczności powstania i rozwoju tradycji świąt Bożego Narodzenia. Zwróciła  szczególną uwagę na symbolikę zawartą w wystrojach pomieszczeń, a także przygotowaniach kulinarnych związanych  z obrządkiem wigilijnym i świątecznym.  Wskazała teżna podobieństwa i różnice w obchodach świąt w kraju i za granicą. Kolejnym punktem zajęć była praca w zespołach, dotycząca wartości.  Do zadań uczestników należało  wybranie kilku najważniejszych oraz mniej ważnych wartości oraz uzasadnienie swojej decyzji. Następnie podczas dyskusji podsumowano hierarchię wybranych wartości. Na zakończenie  uczestnicy mieli okazję zobaczyć fragment  filmu „Dzwonki Zelowskie”, przedstawiający  utwór „Alleluja”  Cohena, wykonany  podczas   koncertu  w kościele ewangelicko-reformowanym. Pani dyrektor Anna Matczak-Gaj podziękowała uczniom za zaangażowanie, prowadzenie  i udział w lekcji oraz złożyła życzenia świąteczne. Organizatorami zajęć były: Krystyna Gajewska, Urszula Jędrzejewska – Kamińska przy współpracy  Andrzeja Midora.

Serdecznie dziękujemy  ks. Tadeuszowi Jelinkowi za film „Dzwonki Zelowskie”, panu Zbigniewowi Gajewskiemu za pomoc merytoryczną i pani Jolancie Grzemskiej za pomoc techniczną.