• „Pamiętamy o bohaterach tamtych dni” – podsumowanie działań projektowych

4 listopada 2019

W październiku 2019 r. uczniowie klasy ITSP ZSE-U w Żychlinie, korzystając z zaproszenia pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej  w Poznaniu, pani Katarzyny Książkowskiej, mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennej lekcji terenowej „Tramwajem przez historię najnowszą”.Wraz z panią przewodnik uczciliśmy w ten sposób pamięć ofiar września 1939 roku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Naszą podróż przez historię rozpoczęliśmy na Dębcu przy ulicy Bluszczowej, gdzie znajduje się zabytkowy cmentarz. Posługując się mapą i zdjęciami, poszukiwaliśmy grobu, w którym w czasie II  wojny światowej mieścił się sejf Armii Krajowej Poznań. Następnie podczas przejazdu specjalnym tramwajem ulicami Poznania, poznaliśmy miejsca związane z wojną. Na trasie wycieczki znalazły się między innymi: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Zamek Cesarski, Poczta Polska oraz Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru.

Historyczną lekcję terenową zakończyliśmy na cmentarzu na Miłostowie, przy zbiorowej mogile ofiar tamtych dni, gdzie zapaliliśmy Znicz Pamięci. Ponadto uczennice, Kinga Szubińska (ILOP), Weronika Kowalska (ILOP), Pola Pyzdrowska (ITŻiUG), Martyna Woźna (ITSP), kultywując coroczną tradycję uroczystego obchodzenia Święta Zmarłych, udały się na Cmentarz Parafialny w Golinie i zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza z czasów II wojny światowej, podkreślając w ten sposób wagę tego wyjątkowego miejsca i wpisując się jednocześnie w ogólnopolską akcję społeczną „Zapal znicz pamięci”.

Opiekę nad działaniami projektowymi uczniów sprawowała p. Aleksandra Gołdych.