• Agata Wieczorkiewicz z ZSEU z Żychlina finalistką XXIII Olimpiady o Żywności i Żywieniu

2 kwietnia 2019

W miniony weekend w Szczecinie odbył się etap centralny  XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, w której wzięła udział uczennica III klasy  technikum żywienia i usług gastronomicznych z ZSEU z Żychlina Agata Wieczorkiewicz.  Udział w tej olimpiadzie wymagał od naszej uczennicy wielu przygotowań, ponieważ w finale znalazły się zagadnienia z zakresu gastronomii, żywności i żywienia obejmujące  wiadomości z nauki o żywieniu i żywności oraz zaawansowaną wiedzę z zakresu biologiczno-chemicznych aspektów żywienia i technologii gastronomicznej z towaroznawstwem, zawartą we wskazanej dla olimpiady literaturze, a także podstawowe umiejętności z zakresu gastronomii, w tym sporządzania potraw i napojów, organizacji żywienia i usług gastronomicznych oraz obsługi konsumenta. Agata  musiała zdobyć w etapie centralnym co najmniej 40% punktów możliwych do zdobycia – co jak się okazało uzyskała bez większego problemu – aby otrzymać tytuł finalisty.  Tytuł ten uczennicy gwarantuje zwolnienie z części pisemnych egzaminów (T.6 oraz T.15) potwierdzających kwalifikacje zawodowe, ale również indeks na większość uczelni w Polsce na kierunki związane z żywieniem, technologią żywności, dietetyką. Podczas podsumowania  XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności okazało się również, że na Agatę czekała dodatkowa nagroda. Mianowicie Agata otrzymała Nagrodę  im. Dr Zenona Kosickiego w wysokości 300 zł dla najlepszego uczestnika olimpiady z województwa wielopolskiego.  Uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina z Żychlina reprezentowała godnie swoją szkołę, region koniński ale również Wielkopolskę. Mimo, że Agata jest dopiero uczennicą klasy trzeciej już dziś życzymy jej właściwego wyboru studiów na jednej z 33 uczelni, na które otrzymała indeks. Do olimpiady przygotowywała uczennicę Monika Izydorczyk – nauczycielka przedmiotów gastronomicznych, żywienia i chemii.