• Finał Konkursu Recytatorskiego ” # Pan Tadeusz „

29 października 2018

26.10.2018 r. w Lesznie odbył się Finał Konkursu Recytatorskiego ” # Pan Tadeusz „. Organizował go dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Centra Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Poznaniu, Kaliszu, Lesznie i Pile. Wyłonieni w półfinałach uczniowie recytowali co najmniej czterdziestowersowe fragmenty epopei Adama Mickiewicza. Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie reprezentowała Szantal Strzelińska. Zajęła trzecie miejsce w Wielkopolsce. Jej kunszt oceniali między innymi aktor Piotr Cyrwus i znakomita lektorka – Krystyna Czubówna. Szantal recytowała fragment Ks. V – ” Kłótnia „. Pokonała między innymi VIII LO w Poznaniu i I LO w Kaliszu. Gospodarzem Finału, który wpisał się w Stulecie Odzyskania Niepodległości, była Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie.Występy przedszkolaków i młodzieży oraz wykład dotyczący związków Mickiewicza z Wielkopolską zainteresowały publiczność wypełniającą aulę uczelni. Dowiedziała się ona, że w narodowej epopei nie brak wielkopolskich akcentów. Na przykład hrabia Mycielski z Dębna to pierwowzór ks. Robaka. Telimenę zaś przypomina słynna, adorowana przez poetę Konstancja Łubieńska. Wielkopolskie specjały – barszcz królewski, rosół z perłami i monetą oraz piwo z twarogiem, spożywane na śniadanie przez damy, również znajdują swe miejsce na kartach poematu.Nie mogło być inaczej. ” Pan Tadeusz ” został wszak ” wydumany na wsi w Poznańskiem ” – jak pisał do syna Mickiewicza romantyczny poeta, Bohdan Zaleski. Pewnie dlatego młodzież z Wielkopolski tak cudownie recytowała fragmenty epopei, nie bojąc się malować słowem patriotyzmu, miłości czy natury. Urząd Marszałkowski nagrodził artystów słowa laptopami i tabletami za to, że w czasach dominacji elektroniki tak pięknie potrafią recytować ” Pana Tadeusza „.