• Udział uczniów ZSEU Żychlin w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

21 czerwca 2017

Dnia 7 czerwca 2017 roku , odbył się Sejmik Młodzieży Województwa Wielkopolskiego .Czworo najlepszych uczniów , w konkursie wiedzy o samorządach z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w  Żychlinie,  w składzie : Kinga Swacińska i Oskar Wojtyniak oraz Klaudia Wolińska i Nikola Kapela z drugiej klasy liceum ogólnokształcącego , otrzymali mandaty Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego i znaleźli się w elitarnym gronie radnych. Aby znaleźć się w takiej grupie trzeba było wykonać prezentację multimedialną i wziąć udział w konkursie powiatowym pt. ,,Stad jesteśmy ! Nasza ,,Mała Ojczyzna’’ w naszych marzeniach‘’. Opiekę nad nimi sprawował świetny nauczyciel historii Pan Profesor Piotr Rosiak . Wartościowe pomysły oraz cenne wskazówki udzieliła im własna wychowawczyni oraz nauczycielka biologii Pani Profesor Joanna Gadomska . W tym właśnie dniu wyruszyli z samego rana w podróż , do Poznania . O godzinie 10:00 dotarli na miejsce , po zajęciu miejsc na Sali sesyjnej Pani Zofia Szalczyk , Przewodnicząca Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego wprowadziła ich w działania i funkcjonowanie obrad Sejmiku Młodzieży WW. Następnie młodzież  wysłuchała przemowy Pana Petera Von Unruha , Dyrektora Biura Heskiego Parlamentu. Po wystąpieniu oraz wysłuchaniu ciekawej przemowy,  Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak , przedstawił im jak funkcjonuje sejmik w sposób  bardzo sprzyjający młodzieży , mianowicie w formie prezentacji multimedialnej. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu cennych informacji młodzież rozeszła się do sal obradowych , gdzie zasiedli w poszczególnych komisjach. Ich celem było podjęcie dyskusji a następnie sformułowanie postulatów na temat poruszanych problemów aby móc je przedstawić później na sesji przed radnymi. Na sesji przewodniczący każdej komisji musiał przedstawić  swoje postulaty . Po wysłuchaniu wszystkich przewodniczących , młodzież otrzymała zaświadczenia o udziale Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego . Na tym etapie zakończyli oni obrady Sejmiku . Z uśmiechami na twarzy wrócili do Konina . Zdobywając nową wiedzę i doświadczenia na pewno wykorzystają w życiu dorosłym czy tez zawodowym.