• DZIEŃ DO WALKI Z RAKIEM

23 października 2014

dr3

Choroby nowotworowe to jeden ze znaków dzisiejszych czasów. W 1963 roku na nowotwory złośliwe zmarło 34500 osób, w 2009 już 86443, a w roku 2012 roku aż 98500 osób. Nowotwory są więc plagą XXI wieku.

W piątek 17 października na całym świecie obchodzony był Dzień do Walki z Rakiem. Nasza szkoła również włączyła się do obchodów tego dnia. W tym dniu klasy I LO, II LO oraz III LO uczestniczyły w lekcji otwartej przygotowanej przez panie: Joannę Gadomską, Elżbietę Goińską oraz Agnieszkę Marciniak,  na temat „Powstawanie, rodzaje i sposoby zapobiegania nowotworom”. Podczas ciekawego wykładu można było dowiedzieć się: co to jest nowotwór, czy każdy nowotwór to rak, jakie są różnice pomiędzy nowotworem złośliwym i niezłośliwym, jak wyglądają nowotwory, jak powstają przerzuty oraz jakie są sygnały świadczące o rozwoju nowotworu.

Po lekcji chętni uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Nowotworach. Największą wiedzą wykazali się: Donata Kubacka (klasa II LO), Helena Tylman (klasa III LO) oraz Fryderyk Oleszak (klasa III LO).

Wszyscy uczestnicy obchodów Dnia do Walki z Rakiem dostali od organizatorów różową wstążeczkę, na znak solidaryzacji z osobami chorującymi na nowotwory.