• Tydzień Edukacji Globalnej

30 listopada 2013

1

Dnia 27.11.2013r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Tygodnia Edukacji Globalnej.

Jest to coroczna międzynarodowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw

w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych. W tygodniu tym prowadzone są wykłady, które uświadamiają młodym ludziom, że konieczne są działania podejmowane na rzecz większej sprawiedliwości, równości i respektowania praw człowieka na całym świecie.   Najważniejszym wyzwaniem tygodnia Edukacji Globalnej jest uświadomienie mieszkaniom państw europejskich współzależności pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań.

Wykład przedstawiła Pani Paulina Tarczewska z biura Pana Filipa Kaczmarka Posła Parlamentu Europejskiego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji TEG było ,,WYBIERZ ZRÓWNOWAŻONY STYL ŻYCIA”. Uczniowie usłyszeli o problemach odpowiedzialności za własne środowisko naturalne (m.in. poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla), a także jak  we  własnym codziennym życiu możemy kierować swymi nawykami i decyzjami, np.:

– zużywając światło, wodę, segregując śmieci…

Uczestnicy wykłdu wyszli z poczuciem świadomości, że każdego dnia podejmują działania na rzecz bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata.