• Dzień bez papierosa

  24 listopada 2013

  papieros

   

   

   

  Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia zerwania z nałogiem. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony w Polsce 31 maja).

  Z okazji tego dnia młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w  Żychlinie uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez panią Joannę Gadomską  na temat „Szkodliwości palenia tytoniu” . Podczas wykładu młodzież dowiedziała się w jaki sposób postaje uzależnienie od nikotyny, jaki jest skład papierosów oraz jaki jest ich ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Największe emocje wzbudziły wyświetlane zdjęcia osób chorych na nowotwory warg, języka, krtani czy płuc.

  Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Wg badań w Polsce co trzeci Polak to niestety palacz..